Kvalitetsutskottet

Kvalitetsutskottet är ett organ för kvalitetsutveckling och kvalitetsbevakning, från början tillsatt i samarbete mellan SFMR och Radiologförbundet.

Sedan många år finns också Svensk Förening för Röntgensjuksköterskor och Svensk Förening för Radiofysik representerade i utskottet.

På Röntgenveckan har utskottet egna programpunkter och man ordnar också "kvalitetsdagar" varje år.


Ordförande

Peter Hochbergs, Lund
Peter.Hochbergs@skane.se
BFC/Röntgen
Skånes universitetssjukhus Lund
221 85 Lund



Ledamöter 

Susanne Bengtsson
susanne .e.bengtsson@vgregi on.se

John Brandberg
john.brandberg@vgregion.se

Karin Eklund
karin.revinge@gmail.com

Kerstin Hillergård
kerstin.hillergard@lj.se

Bengt Isberg
bengt.isberg@ptj.se

Margareta Jensen
margareta.jensen@skane.se

Eva Klintström
eva.klintstrom@lio.se

Bengt Noren
BNoren@telemedicineclinic.com

Marie-Louise Olsson
marie-louise.olsson@skane.se

Agneta Schmidt
agneta.schmidt@ds.se

Adel Shalabi
adel.shalabi@akademiska.se

Marcus Söderberg
marcus.soderberg@skane.se