Styrelse


Ordförande
Henriettae Ståhlbrandt
Radiologiska Kliniken,
Höglandssjukhuset Eksjö,
575 81 Eksjö
Tel: 038-13 52 27



Vice ordförande
Anders Sundin
Molekylär Imaging, 
Bild- och Funktionsmedicinskt Centrum 
Akademiska Sjukhuset
751 85 Uppsala
Tel: 070-167 92 50
 

Riksstämmesekreterare
Ida Blystad
Röntgenkliniken
 Universitetssjukhuset Linköping
 581 85 Linköping
Tel: 010-103 0000
ida.blystad@regionostergotland.se




Vetenskaplig sekreterare

Pia Maly Sundgren
Department of Diagnostic Radiology/IKVL,
 Lund University
 221 85 Lund
Tel: 0706 - 24 15 61
pia.sundgren@med.lu.se 



Kassör

Peter Hochbergs
BFC/Röntgen
Skånes Universitetssjukhus, Lund
221 85 Lund
Tel: 046 - 17 30 02
Fax: 046 - 211 69 56
peter.hochbergs@skane.se



Facklig sekreterare

Anders Wennerberg
Röntgenkliniken Solna
Karolinska Universitetssjukhuset
171 76 Stockholm
Tel: 08-517 797 87
anders.wennerberg@karolinska.se



Utbildningssekreterare

Mattias Bjarnegård 
Hallands sjukhus Halmstad 
301 85 Halmstad 
Mobil: 0707351786
mattias.bjarnegard@regionhalland.se



Redaktion för Imago Medica

Anders Sundin
Molekylär Imaging, 
Bild- och Funktionsmedicinskt Centrum 
Akademiska Sjukhuset
751 85 Uppsala
Tel: 070-167 92 50
anders.sundin@radiol.uu.se

Anders Wennerberg
Röntgenkliniken Solna
Karolinska Universitetssjukhuset
171 76 Stockholm
Tel: 08-517 797 87
anders.wennerberg@karolinska.se

Peter Leander
VO BoF, Skånes Universitetssjukvård, Malmö
205 02 Malmö
Tel: 040-33 89 10 
Fax: 040-33 70 62
peter.leander@med.lu.se

Tomas Bjerner
Bild och funktionsmedicinskt centrum
Akademiska sjukhuset
751 85 Uppsala
Tel: 018-611 71 17
Mobil: 0701- 76 51 31

tomas.bjerner@radiol.uu.se



Ledamöter
Mattias Bjarnegård 
Hallands sjukhus Halmstad 
301 85 Halmstad 
Mobil: 0707351786
mattias.bjarnegard@regionhalland.se

Tomas Bjerner
Bild och funktionsmedicinskt centrum
Akademiska sjukhuset
751 85 Uppsala
Tel: 018-611 71 17
Mobil: 0701- 76 51 31 

tomas.bjerner@radiol.uu.se

E-post – Åse Johnsson – Outlook
Christina Christoffersen E-post – Åse Johnsson – Outlook                                                                                                                                
Vårdområde Bild och Funktion E-post – Åse Johnsson – Outlook                                                                                                                    
Skånes Universitetssjukhus 
221 85 Lund
Mobil: 0760-29 60 50 

christina.christoffersen@skane.se 

Mats Geijer
Avdelningen för radiologi
Sahlgrenska Akademin, Göteborgs universitet
413 45 Göteborg
Tel: 072-500 89 46

mats.geijer@gu.se

Peter Leander
VO BoF,Skånes Universitetssjukvård, Malmö
205 02 Malmö
Tel: 040-33 89 10 
Fax: 040-33 70 62
peter.leander@med.lu.se

Adel Shalabi
Bild och funktionsmedicinskt centrum
Akademiska sjukhuset 
751 85 Uppsala
Tel:018-6114791
Mobil: 070-4926176
adel.shalabi@akademiska.se

Katrine Åhlström Riklund
Diagnostisk radiologi
Norrlands Universitetssjukhus
901 85 Umeå
Tel: 090 - 785 00 00
katrine.riklund@umu.se

Magnus Persson
Utvecklings- och folkhälsoenheten
Norrlands Universitetssjukhus
39232 Kalmar
Tel:0480-845 25 
magnuspe@ltkalmar.se

 

Ungt Forum
Sara Shams
Avdelningen för Radiologi 
CLINTEC, Karolinska Institutet, 
Stockholm
Mobil: 073-5094299
ungtforum@gmail.com



Revisorer
Elna-Marie Larsson  
BFC/Röntgen, Akademiska sjukhuset
751 85 Uppsala 
Gunnar Lindblom
Röntgenkliniken, Universitetssjukhuset
581 85 Linköping
gunnar.lindblom@regionostergotland.se



Webmaster
Åse A. Johnsson
Avdelningen för Radiologi
Göteborgs Universitet
Sahlgrenska Universitetssjukhuset
413 45 Göteborg
Tel: 0700-82 59 34